Erdoğan Darbeyi Biliyordu

ERDOĞAN ve YILDIRIM sürekli olarak saat 21.30 – 22.00 civarlarına kadar herhangi bir askeri hareketlilikten haberdar olmadıklarını, AKAR, FİDAN veya başka birisinin alınan önlemler hakkında kendilerine bilgi vermediklerini iddia ediyorlar. ERDOĞAN ve YILDIRIM bu konuda kesinlikle samimi değiller ve yalan söylüyorlar.

ERDOĞAN’ın ve YILDIRIM’ın tutarsızlıklarını ve dürüst olmadıklarını gösteren onlarca delil var. Kronolojik olarak bunları hatırlayacak olursak;

 • Ak Partinin trolleri tarafından yönlendirilen ERDOĞAN yanlısı sosyal medyada, olaylardan bir hafta önceden itibaren, Ordunun pek yakında büyük bir olay yaşayacağı, ordu içindeki Laiklerin, Kemalistlerin ve Cemaat mensuplarının temizleneceği, yaşanacak bu olay sonunda Başkomutan olan Reis’e Ordunun boyun eğeceği ve tam biat edeceği, ERDOĞAN’ın halifelik sistemini hayata geçireceğine dair bilgiler yer aldı.
 • ERDOĞAN, olaylardan bir hafta kadar önce, yıllardır ilk kez medya ile temasını kesti.
 • ERDOĞAN 11 Temmuzda Marmaris’e gelişini olağanüstü tedbirlerle gizledi.
 • ERDOĞAN Marmaris’te kaldığı yeri olağanüstü tedbirlerle gizledi.
 • FİDAN’ın ERDOĞAN’ın Koruma Müdürünü olay günü 18.30’da arayıp haber verdiği gizlendi, bu durum sonradan ortaya çıkmasına rağmen ERDOĞAN ve ALBAYRAK buna hiç değinmediler.
 • ERDOĞAN’ın Marmaris’ten kaçmak için 4 farklı noktada 4 uçak beklettiğini ifade etmesi, olayları çok önceden detaylarıyla bildiğini tam olarak gösterdi. Bu uçakların bir iki saat içinde bu şekilde hazırlanması mümkün değil. Hazırlık süreci mutlaka 15 Temmuz gündüz saatlerinden itibaren başlatılmış olmalı.
 • O gece ERDOĞAN’ın villasına 01.00 civarı yapılan ilk saldırı TSK unsurları dışında bir ekip tarafından yapıldı. ERDOĞAN’ın kaçış planı ve TSK unsurları tarafından yapılması olanaksız olan bu ilk saldırı ERDOĞAN’ın Marmaris’e timin ne zaman geleceğini bildiğini gösterdi
 • ERDOĞAN darbeyi ne zaman öğrendiğine yönelik çok çelişkili ifadelerde bulundu[1];
  • 16 Temmuz, saat 04.22’de, İstanbul’a indikten sonra basın mensuplarına “Askeriye içinde 15 Temmuz günü öğleden sonra bir hareketlilik olduğu” şeklinde bir beyanat verdi [2]. Eniştesinin, kendisine Beylerbeyi Sarayı önünde olağan olmayan bir askeri hareketlilik olduğunu bildirdiğini söyledi.
  • 18 Temmuzda CNN International’la yaptığı bir röportajda darbeyi saat 20.00’da öğrendiğini ve buna karşı koymaya karar verdiğini söyledi.
  • 20 Temmuzda Al Jazeera ile yaptığı bir röportajda ilk kez darbeyi eniştesinden öğrendiğini dile getirdi.
  • 21 Temmuzda Reuters yaptığı bir röportajda, öğleden sonra bir askeri bir hareketlilik olduğunu ve darbeyi eniştesinden saat 16.00-16.30 gibi öğrendiğini söyledi.
  • 30 Temmuzda darbeyi öğrendiği saati tekrar değiştirdi. Saat konusunda bir takım karışıklıklar olduğunu ancak darbeyi eniştesinden saat 9’da öğrendiğini söyledi.

 

Başbakan YILDIRIM da ERDOĞAN gibi 15 Temmuz akşamı 22.00 civarına kadar olaylardan haberinin olmadığını söyledi. Genelkurmay Harekât Merkezi, 19.25 sularında Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezini arayarak Türkiye üzerindeki tüm askeri uçuşların durdurulduğunu ve yasaklandığını bildirmişti. Bu kritik bilginin Başbakana ve Cumhurbaşkanına ulaştırılmış olmaması mümkün değildi.

15 Temmuzdan 3 ay sonra, ERDOĞAN’ın yakın müttefiki, Rusya yanlısı ve ulusalcı Vatan Partisi lideri Doğu PERİNÇEK: “Darbeyi 14 gün önce milletimize 1 Temmuz 2016 tarihli bir bildiriyle duyurduk” şeklinde konuştu[3].

 

PERİNÇEK, 15 Şubat 2017 tarihindeki ifadelerinde girişimi önceden hükümete bildirdiklerini söyledi[4] [5].

       “Darbeyi de bir gün önce Genel Başkan Yardımcımız Sayın Atilla UĞUR gitti Yeni Şafak Gazetesi’ne bir gün önce bildirdi. Önümüzdeki günlerde Fethullah Terör Örgütü’nün bir darbe girişimi vardır dedi. Ve aynı zamanda da hükümete bildirmelerini istedi. Darbe gecesi de Hükümete ve Cumhurbaşkanı çevresine, dik durun, bu darbeyi Türk ordusu ezecek diye bildiren Vatan Partisidir[6].”

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hüseyin LİKOĞLU darbeden bir gün önce UĞUR tarafından uyarıldığını kabul etti[7]. LİKOĞLU’na verilen bu bilginin ERDOĞAN, YILDIRIM ve FİDAN’la paylaşılmadığını düşünmek mantıkla izah edilemez.

 

Ayrıca, PUTİN’in özel temsilcisi DUGİN, darbe girişiminden bir gün önce, 14 Temmuzda Türk hükümetini uyardığını net bir şekilde belirtti[8].

[1]http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/575077/1/Darbe_girisimini_ne_zaman_ogrendi__ERDOĞAN_in_sozlerindeki_saat_farkliliklari.html

[2] http://www.hurriyet.com.tr/cumhurbaskani-ERDOĞANdan-reutersa-flas-aciklamalar-40159494

[3] http://www.gazeteplus.com/guncel/darbeyi-14-gun-once-duyurduk-h141418.html

[4] http://t24.com.tr/haber/perincek-darbeyi-1-gun-once-yeni-safaka-bildirmistik,389014

[5] http://odatv.com/darbe-gunu-perincekin-yardimcisi-yeni-safaka-neler-anlatti-2702171200.html

[6] http://t24.com.tr/haber/perincek-darbeyi-1-gun-once-yeni-safaka-bildirmistik,389014

[7] http://www.yenisafak.com/yazarlar/huseyinlikoglu/perincek-neyin-pesinde-2036461

[8] http://www.hurriyet.com.tr/putinin-ozel-temsilcisi-14-temmuzda-uyardik-40238167