Akın Öztürk

AK Parti hükümeti tarafından 2013 yılında Hava Kuvvetleri Komutanı olarak ataması yapılan ve bu görevini Ağustos 2015’e kadar sürdüren Orgeneral Akın ÖZTÜRK, 15 Temmuz günü Yüksek Askeri Şura üyesiydi ve emrinde hiçbir birlik yoktu.

O gün Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin ÜNAL’ın talebi ve Genelkurmay Başkanı Hulusi AKAR’ın daveti üzerine Ankara’daki Akıncı Hava Üssüne durumu anlamak için gitti. Üzerinde sivil kıyafetleri ile 4’üncü Üs Karargâhına geldiğinde[1], Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR’ı generaller ile çay içerken gördü[2] ÖZTÜRK, ifadesinde AKAR’ın darbeyi önlemeye yönelik bir tutum içinde olmadığını, Generallerin kendisine askeri hiyerarşiye uygun davrandığını, Generallere işgalcilermiş gibi davranmadığını belirtti. Orgeneral ÖZTÜRK Generalleri başkent Ankara semalarındaki F-16 uçuşlarını durdurmaları konusunda ikna etmeye çalıştı ve sonunda ikna etti ve uçuşlar durduruldu[3].

Hükümet yanlısı medya olayların hemen arkasından ÖZTÜRK aleyhinde büyük bir kampanya başlattı. Savunma Bakanı Fikri IŞIK, durumu Genelkurmayın Başkanına sormak yerine, ÖZTÜRK hakkında muğlâk ifadeler kullanarak sürece destek verdi[4]. Ardından ÖZTÜRK gözaltına alındı, gözaltında işkence gördü, darbeyi yönetmek, Türkiye’deki rejimi değiştirme ve hükümeti devirmeye çalışmak suçlarından tutuklandı.

Genelkurmay Başkanlığı, 21 Temmuz 2016’da Orgeneral Akın ÖZTÜRK’ün Ankara üzerindeki F-16 uçuşlarının sonlandırılması için Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin ÜNAL tarafından[5]  görevlendirdiğini resmi bir bildiri ile açıkladı[6]. Hükümet ve ERDOĞAN yanlısı medya Genelkurmay açıklamasını dikkate almadı. İlginç şekilde Genelkurmay açıklaması darbe girişimiyle ilgili iddianamede yer almadı. Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklama daha sonra kaldırıldı. 15 Temmuz Meclis Araştırma Komisyonundaki muhalefet partisine mensup üyeler ÖZTÜRK’ün komisyonda dinlenmesini istediler, fakat teklif iktidar partisine mensup üyeler tarafından oy çokluğu ile reddedildi.

Savcılık iddianamede ÖZTÜRK’ü darbe planının arkasında olduğu iddia edilen Yurtta Sulh Konseyine liderlik yapmakla suçladı. Şüphelilerden ya da tanıklardan hiçbiri ÖZTÜRK’ün darbe yanlısı olduğu yönünde bir beyanda bulunmadı. ÖZTÜRK olaylara destek veren herhangi bir eylemi olmadan, darbe girişimine nasıl liderlik edebildi?

ÖZTÜRK de 15 Temmuz akşamında İstanbul’daki düğün törenine davetliydi. O gün İzmir’de noterdeki kişisel işlerinin uzaması nedeniyle zaman kaybettiğini ve düğüne katılma fırsatını kaçırdığını ifade etti. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral ÇOLAK’ı İzmir’den Ankara’ya götürmek üzere uçak planlandığını öğrenince bu uçaktan faydalanabilmek için girişimde bulundu, son anda uçuğa yetişti ve Ankara’ya döndü. Bu uçuşu kaçırmış olsaydı, olaylar başladığı sırada hala İzmir’de olurdu.

ÖZTÜRK darbenin ve Yurtta Sulh Konseyi’nin lideri ise, neden Ankara’da girişim için son hazırlıklarını yapmak yerine, gününün yarısını İzmir’de bir noterde daha sonra diğer yarısını torunlarının yanında geçirdi? Darbe girişiminin lideri olduğu iddia edilen biri nasıl olur da darbe öncesi en kritik zamanı İzmir’de boşu boşuna geçirir? Ankara’ya dönüşü için son anda başka birisinden destek ister. Tüm bunlar ÖZTÜRK’ün olaylar hakkında önceden bilgi sahibi olmadığının bir kanıtı değil mi?

Savcılık ÖZTÜRK’ün, darbe girişimi başarılı olsaydı Genelkurmay Başkanlığı görevini devralacağını iddia etti. ÖZTÜRK’e ve olaylara adı karıştığı iddia edilen birçok şüpheliye 15 Temmuzdan sonra planlı ve sistematik şekilde işkence yapıldı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklandı. AKAR’ın ve başkalarının ifadelerinde o gece sivil kıyafetli olduğu belli olan ÖZTÜRK[7], darbe girişimi başarı ile sonuçlansaydı, o gece ulusa ve dünyaya resmi üniforması yerine bir Tişört ve pantolon hitap edecekti!

[1] http://www.ensonhaber.com/dosyalar/id1.pdf

[2] http://aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/eski-hava-kuvvetleri-komutani-ozturkun-savcilik-ifadesi/610614

[3] http://www.bbc.com/turkce/36858601

[4] http://t24.com.tr/haber/milli-savunma-bakani-isiktan-cunta-liderligi-suclamasiyla-gozaltina-alinan-orgeneral-ozturk-icin-surpriz-aciklama,350487

[5] http://www.posta.com.tr/tsk-akin-ozturkun-ifadesini-kismen-dogruladi-haberi-354543

[6] http://www.hilalhaber.com/turkiye/tskdan-akin-ozturk-aciklamasi-h36280.html

[7] http://www.ensonhaber.com/dosyalar/id1.pdf