Erdal Öztürk

Korgeneral ÖZTÜRK, karargâhı İstanbul’da bulunan 3. Kolordunun Komutanıydı. 15 Temmuz 2016 gecesi askeri tatil kampında olmasına rağmen, NTV [1], NTV Haber [2], ve TGRT Haber[3] gibi TV kanallarına telefonla bağlanarak İstanbul’da olaylara karışan askerlerin derhal birliklerine dönmesini emretti. ÖZTÜRK bir TV kanalında şöyle konuştu:

       “Silahlı Kuvvetler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiyerarşisine, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesine ve Türk Halkı’nın iradesine saygılıdır. 3’üncü Ordu Komutanlığı personelinin derhal kışlalara dönmesini bekliyorum. Aksi takdirde hukuki işlem yapılacağını da belirtmek istiyorum.”

ÖZTÜRK, olaylara hiçbir şekilde müdahil olmamasına, aksine askerlerine kışlalarına dönmesini emretmesine rağmen, 16 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle tutuklandı ve TSK’dan ihraç edildi.

      

       Bu mağduriyetler ve daha binlercesi, ihraç ve tutuklamaların 15 Temmuzda yaşananlara göre değil, önceden yaşa dışı yollarla hazırlanan işlemelerle yapıldığını gözler önüne serdi.

[1] https://www.youtube.com/watch?v=XjWvr3fGizE

[2]http://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/15-temmuz-gecesi-ve-sonrasinda-neler-yasandi,fBIiAr1pu0WkrhUBXdZykA/0xyMk9hdgk-ljxmRcdiKcQ

[3] https://www.youtube.com/watch?v=8to7NgCelYA