Hüseyin Demirarslan

Korgeneral DEMİRARSLAN, 15 Temmuz 2016’da Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanıydı. Olay günü İzmir’in Gümüldür ilçesinde ailesiyle birlikte bir askeri dinlenme tesisinde tatil yapmaktaydı. DEMİRARSLAN da İstanbul’daki düğüne katılmamıştı. Eylül 2013’te oğlu feci şekilde bir cinayette öldürülen DEMİRARSLAN, oğlunun ölümünden sonra düğün ve benzer kutlamalara katılmıyordu.

DEMİRARSLAN olayların başladığı ilk dakikalarda Hava Kuvvetleri Komutanı ÜNAL’ı aradı ve direktiflerini sordu. ÜNAL’dan Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi’nin (BHHM) bulunduğu Eskişehir’e hızla intikal etmesi yönünde emir aldı, hemen bulunduğu sosyal tesisi terk ederek Eskişehir’e uçmak için en yakın askeri Üssü olan Çiğli Hava Üssüne gitti. Çiğli 2. Ana Jet Üssünden Eskişehir’e doğrudan askeri ulaştırma uçağıyla gitti ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezinin komutasını devraldı. Buradan Akıncı’daki askerlere karşı operasyonları başarı ile komuta etti. Eskişehir 1. Ana Jet Üssünde bulunan F-4E 2020’lere, Akıncı 4. Ana Jet Üssünü bombalamaları için emir veren komutan DEMİRARSLAN’dı[1].

Hükümet yanlısı medya olayların ardından önce DEMİRARSLAN’ı Akıncı’daki ve diğer yerlerdeki faaliyetlere başarı ile müdahale ettiği için övdü[2]. Fakat birkaç gün sonra Başbakan Binali YILDIRIM bir röportaj vererek, Eskişehir’deki Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezinde bulunan bir Korgeneralin kendisinden yazılı emir isteyerek girişimin engellenmesini geciktirdiğini ve kendisinin de buna çok sinirlendiğini belirtti. Bunun hemen ardından, Hürriyet[3], Akşam[4] ve Yeni Şafak[5] gazeteleri, DEMİRARSLAN’ın Başbakan’ın emirlerine uymaktan çekindiğini ve yazılı talimat talep ettiğini iddia etti. YILDIRIM; kendisinden yazılı emri isteyen başka bir Korgeneral olmasına rağmen DEMİRARSLAN aleyhine yalan söylemesine, iftira atılmasına ve yargısız infaz yapılmasına kasıtlı olarak göz yumdu. DEMİRARSLAN sonunda, darbeciler tarafından Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görevlendirildiği gerekçesiyle 21 Temmuz 2016 tarihinde tutuklandı.

DEMİRARSLAN’ın tutuklanmasından yaklaşık beş ay geçtikten sonra Hükümet yanlısı medya nihayet gerçeği açıkladı. F-16’ları vurmak için yazılı bir emir isteyen Korgeneralin DEMİRARSLAN değil Ziya Cemal KADIOĞLU olduğunu belirtti[6]. Şaşırtıcı bir şekilde, DEMİRARSLAN darbeyi yönetmek, hükümeti devirmeye teşebbüs ve Türkiye’deki rejimi değiştirmeye çalışmaktan tutuklu olarak yargılanırken, Başbakanı asıl sinirlendiren kişi olan KADIOĞLU’na herhangi bir adli işlem yapılmadı ve Hava Kuvvetlerindeki görevine devam etti.

[1] http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/387325.aspx

[2] http://www.ajanshaber.com/darbe-girisiminde-cok-carpici-detay-haberi/371241

[3] http://www.hurriyet.com.tr/korgeneral-demirarslan-adliyeye-sevk-edildi-40165273

[4] http://www.aksam.com.tr/yasam/darbeci-hava-kuvvetleri-kurmay-baskani-hasan-huseyin-demirarslan-kimdir/haber-535880

[5] http://www.yenisafak.com/gundem/darbenin-2-numarasi-hasanimi-kurtarma-telasi-2497692

[6] http://www.milliyet.com.tr/basbakan-dan-yazili-emir-isteyen-gundem-2364294/